2012. április 29., vasárnap

Napló

Kitört a már-már kánikulai meleg. Szeszélyes április mondhatnánk, kaptunk hideget-meleget. Ha lehet választani, akkor inkább a meleget.

x x x

Egy hete voltam a XIX. Nemzetközi Könyvfesztiválon. Vettem néhány jó könyvet, találkoztam Tibor barátommal, egy jót dumáltunk, és már akkor is jó idő volt. Akkor kezdődött.
       Tíz évig B. Péterrel jártam erre az évről évre ismétlődő rendezvényre. Tavaly nem mentem, talán épp Péter közeli halála miatt. 

x x x

A minap elhunyt Palásthy György filmrendező. Az utolsó mohikánok egyike, aki még csinált ifjúsági filmeket. Talán nem akadémikus a kérdés, ki fog ezután ilyen filmeket rendezni nálunk?  
       Generációk nőttek fel a filmjein, köztük én is. Ki ne emlékezne a Locsolókocsira, a Szeleburdi családra vagy az Égig érő fára?

x x x

Martfű ismét hír lett, most a jegyzője jóvoltából a médiában. Büntetőeljárás indult vele szemben. 
       Az ilyen hírre szoktuk mondani, hogy ezt azért kihagytuk volna.

Hol van már?



Havasi gyopár.
Hol van már? Ó, hol van már?
Nyár jön, jön a nyár.

2012. április 28., szombat

2012. április 25., szerda

Arcok - történetek III.



Takaró Károly református püspöktől hallottam a következő történetet: Az anyát, aki sok gyereket nevelt fel, születésnapja alkalmából a családja vendégségbe hívja. A terített asztalon nagy tálakban rántott csirkeszárny illatozott. Az anya csak nézett maga elé, mintha valahol máshol járna.
            - Mama, a kedvenced – mondta az egyik fia -, ez nem hiányozhat az ünnepi asztalról!
            Az anya még mindig azzal a különös tekintettel nézte az asztalon a csirkeszárnyakat.
            - Tudjátok – mondta elrévedten -, én is a combot szeretem.

2012. április 24., kedd

Arcok - történetek II.




A csenden túl egy amerikai film, egy siketnéma házaspárról és a családjukról szól.
            Egy jelenet a filmből: A házaspár egy bankban van, a lányuk jeltolmácsolásával tárgyalnak az ügyintézővel. Amikor befejezték a megbeszélést, az ügyintéző a lánynak köszöni meg, hogy megjelentek. A lány csodálkozva néz a férfira: „Nem én vagyok az ügyfél!”

2012. április 21., szombat



 

Arcok - történetek I.




A 2002. évi karácsonyi ünnepeket követően láttam a tévében egy filmetűdöt Érdi Tamás zongoraművészről. Beszélt a zenéhez való viszonyáról, hogy neki a madarak Chopint énekeltek. A riporter megkérdezte tőle, milyen hátrányt jelentett neki eddig, hogy vak? A fiatalember értetlenül „nézett”. „Mi az, hogy hátrányt? Én zongoraművész akartam lenni”, válaszolta.

Széljegy - 44.


2010-ben ismét elkezdett emelkedni az öngyilkosságot elkövetők száma Magyarországon. Az okokat általában csak találgatni lehet. Az viszont egyértelműen kimutatható a statisztikai adatokból, hogy válságban mindig nő az elkövetők száma. Most pedig válság van, ugye?

2012. 04. 21.

2012. április 15., vasárnap

Napló

Csütörtökön temették el római katolikus szertartás szerint Túri Józsefné Marika nénit a csépai temetőben. 
       Álljon itt az általam írt emlékezés, ami részben vagy egészben a Humanitás újság legközelebbi számában megjelenik:


Életút

- emlékezés Túri Józsefnére (1932-2012.) -


2012. április 02-án elhunyt Túri Józsefné, a Mozgássérültek Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesületének egyik alapítója, alapításkori elnöke.
            Túri Józsefnét, amióta az Egyesülettel szorosabb kapcsolatom van, és ez közel huszonöt év, úgy ismertem meg, mint Marika néni, s az elmúlt időszakban így is emlegette mindenki.
            Még Csépán élt, amikor 1979-1980-ban elkezdte szervezni többekkel együtt az Egyesület alapítását, amelyre 1981. március 12-én sor is került. Így lett az Egyesület alapításkori elnöke, mint főszervező, egy évre.
            Ez is jellemző volt rá, hogy csak egy évre vállalta az elnökséget. Soha nem akarta magát előtérben tudni, láttatni. Szürke eminenciása volt a mozgássérült emberek mozgalmának és az Egyesületnek.
            A kilencvenes évek elején Nász Margittal együtt elkezdte szervezni Szolnokon a Sziget Rehabilitációs Szövetkezet tevékenységét. Ez konkrétan azt is jelentette, hogy Szolnok körül, elsősorban a várostól délre, olyan bedolgozói hálózatot, rendszert hozott létre, amit azóta – elvileg fejlettebb viszonyok között – sem sikerült senkinek felülmúlnia.
            Egyszemélyes intézmény volt. Bárki bármilyen problémával fordulhatott hozzá, kitartó türelemmel telefonált, levelezett, perlekedett és egyezkedett a megoldás érdekében.
            Igaz keresztényként, Kamilliánus-család tagjaként éveken keresztül sütött süteményt, amit kórházban lévő betegeknek küldött.
            A mozgássérült emberek érdekében folyamatosan intézkedet, rá- és lebeszélt. Jómagam is Marika néni és Nász Margit ösztönzésére kerültem szoros kapcsolatba mind az Egyesülettel, mind a mozgássérült emberek mozgalmával. Marika néni mondta, a végzettségemmel és képzettségemmel nem engedhetem meg magamnak, hogy nem veszek részt a sérült emberek érdekeiért folyó harcban.
            Túri Józsefné, Marika néni élete jelzés- és példaértékű. Lássátok, így is lehet! Így is lehet teljes életet élni, kerekes székesen elindulni Csépáról, egy kis tiszazugi faluból és maradandó nyomokat hagyni környezetünkben, a szívekben, a lelkekben.
            Ennek elismeréseként kapta meg a Mozgássérültek Egyesületei Országos Szövetségétől 2011-ben az „Ember az emberért” kitűntetés arany fokozatát.
            Túri Józsefné, Marika néni 2012. április 02-án életének 81. évében „az örök hazába költözött”. Jelzésértékű halálának időpontja is, a Jóisten Húsvét előtt nagyhéten találta magához méltónak és szólította örökszolgálatra.
            Marika néni, örülünk, hogy ismerhettük.
            Nyugodjék békében!


2012. április 8., vasárnap


 

Napló

Délelőtt ünnepi istentiszteleten voltunk a barátommal. Egyre inkább értem néhai főnököm mondását, mely szerint ezt a mai világot lassan már csak úgy lehet elviselni, ha az ember olykor bemegy a templomba.
       A templom tele volt. Azt különösen jó volt látni, hogy elsősorban fiatalokkal, gyerekekkel. 
      Az istentiszteletet követően a gyerekek húsvéti tojást kerestek a templomot körülvevő parkban. Egy Martfűn letelepült holland házaspár szponzorálja ezt a programot évek óta. A csokitojások fehér zacskóban vannak, és hogy ne legyen egyszerű a feladat, a zacskók többségében krumpli van.
       Feltöltődve értem haza.
       A húsvét a reményről szól. Ezt is erősíteni kell néha, nekem sikerült ma.

x x x

A héten, április másodikán elhunyt Túri Józsefné, Marika néni, életének nyolcvanegyedik évében. A Mozgássérültek Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesületének egyik alapítója volt és alapításkori elnöke.
       Sokat köszönhetek neki, évekig lelki mentorom volt.
       Kerekes székesen példaértékű élet élt. Ő megmutatta, hogy így is lehet.

Széljegy - 43.


Kérdés: "Mit tudhat családja múltjáról elvált és többszörösen újra házasodott gyermekeinek ivadéka? Gyermek legyen a talpán, aki tudja, hogy ki kinek a kicsodája" (Czakó Gábor A jövő horga, Hitel 2012. évi 3. szám).
       A legszűkebb köreinkben is káosz van.
       Ha két ember veszekszik egymással, hovatovább az is meglehet, rokon veszekszik rokonnal. 

2012. 04. 08.

2012. április 6., péntek

Harangok

Nagypénteki csönd,
némák a harangok,
harangzúgás nélküliek
a tavaszi akkordok,
harag nélküliek,
amit mondok...


Ami fáj, nagyon fáj,
vigasz csak
a tavaszi táj.
A jobban szeretők
mindig a szenvedők.


Ami fáj, nagyon fáj,
továbblépni
mégis muszáj.
Te máshol, én itt vagyok.
Ha visszajönnek,
neked zúgják a harangok,
jobban nem szerethetlek,
mint ahogy szeretlek.

2012. április 4., szerda

Napló


Szemerédi Endre kapta a matematikai Nobel-díjnak megfelelő Aple-díjat. A külföldi egyetemeken oktató professzor megilletődöttségében először csak annyit tudott mondani, hogy köszöni a feleségének.
       Minden a családból indul. A köszönet tulajdonképpen ennek szólt.

x x x

A hétfői parlamenti ülésen lemondott Schmitt Pál köztársasági elnök.
       Van, aki örül, van, aki nem.
       A politikai elitnek egyszer és mindenkorra tudomásul kellene venni, hogy nincs két Magyarország, nincs két magyarság, nincs két jó és rossz erkölcs...
       A politikai elitnek egyszer és mindenkorra tudomásul kellene vennie, hogy az egyik oldal hülyeségére nem mentség a másik oldal hülyesége...
       Erről a lemondásról nekem, a hír hallatán, ezek a gondolatok jutottak eszembe.

x x x

Száz éve született Örkény István író. Egyike azoknak, akinek a művei, különösen a drámái, egyre inkább aktuálisak.
       A Tóték, mintha a máról, idegbajos világunkról szólna.

2012. április 3., kedd

Szociális körforgás




 

A sokat hangoztatott államháztartási reform az egészségügyi és a szociális területet is érinti majd. Ez többek között azt is jelenti, hogy az ezekkel kapcsolatos hatáskörök, feladatkörök hogyan oszlanak meg az állam, a (társadalom-) biztosítás és az önkormányzatok között, illetőleg ehhez mennyi pénz – anyagi lehetőség – társul. A fölsorolásban kétségkívül a legerősebb az állam. Ezért is könnyen szabadul a kötelezettségeitől úgy, hogy a másik kettőnek egyre nehezebb lesz.
A helyi önkormányzatok feladatai ebben a körben oly módon nőttek az elmúlt években, hogy egyrészt ezek tovább már nem háríthatók, másrészt az anyagi források nem feladatarányosan alakultak. Az önkormányzatok többsége örül, ha a jogszabályokban kötelezően előírt feladatait teljesíteni tudja, nemhogy azokon túlmenően bármit is vállaljon.
Mellesleg szociális területeken nő a szerepük a különböző társadalmi szervezeteknek, alapítványoknak, a közhasznú, illetve az egyéb társaságoknak. A vállalkozások ezeken a területeken nem nyereségorientáltak, ezek nonprofit vállalkozások.

* * *
Amit látnunk, érzékelnünk kell a vázolt folyamatban, az az, hogy az állam egy kötelező minimumon túlmenően nem akar több kötelezettséget vállalni. Ez a helyi önkormányzatokra annyiban igaz, hogy még a tehetősebbek se nagyon vállalnak többet, mint amennyit kötelezően el kell látniuk.

* * *

A Szonda Ipsos - még a kilencvenes években - végzett egy közvélemény-kutatást azzal kapcsolatban, hogy az emberek mitől félnek leginkább. A megkérdezettek a rangsor élére a háborútól, második helyre a bűnözéstől való félelmüket állították.
„… Az átlagember számára is mindinkább tudatosuló társadalmi feszültségekre, a létbizonytalanság felerősödésére utal az, hogy a lakosság összességében, a jövőben ijesztőnek ítélt gondok közül az elszegényedés lehetőségét sorolta a harmadik helyre. A megkérdezettek 15 százaléka nyilatkozott úgy, hogy ettől tart a legjobban. A probléma súlyosságának megítélése igen eltérő az egyes korosztályok esetében. Amíg a fiataloknak csupán kilenc százalékát aggasztja elsősorban a szegénysorba jutás veszélye, addig az erősödő (50-60 éves) rétegek körben a hasonló félelmekkel küzdők aránya 19 százalékot tesz ki…” (A jövő évezred gondjai, Népszabadság 1996. évi 93. szám, Hétvége melléklet).
Fontos megemlíteni, mivel az előzőekhez szorosan kapcsolódik, hogy negyedik helyen a munkanélküliségtől való félelem áll.
Németországban egy nemrégiben készült ugyanilyen felmérés szerint a német polgárok jóval kevésbé tartanak az elszegényedéstől hozzánk képest, az általuk felállított rangsorban ez az utolsó előtti helyet foglalja el.

 

* * *

A szociálpolitikai eszközökkel, illetőleg a különböző szociális ellátásokkal az elszegényedés ma legfeljebb csak mérsékelhető, a rászorultság legfeljebb csak enyhíthető. Ma semmi olyan nem történik társadalmunkban, ami miatt az elesett embereknek, a tartós munkanélkülieknek a közeljövőben jobb lehetne.
Az elszegényedésnek veszélyei is vannak. Hogy mi van és mi várható? Erre csak egy példa: „… a szegénység egyáltalán nem ok a bűnözésre; az igazi szegény ember büszkén viseli helyzetét és nagyra tartja magát a becsülete miatt. Ám aki megfosztatik azoktól a javaktól, amelyeket nem oly régen még birtokolhatott, vagy egyszerűen nem jut hozzájuk (és már nem is kizárólag a nagyvárosokban), pedig joggal igényelhetné, ez komoly veszélyhelyzet. Világszerte – így nálunk is – gettók, társadalmi zárványok alakulnak ki a lemaradókból, a kirekesztettekből. Nekik semmi vesztenivalójuk nincs. Egyszerű választás elé kerülnek: önmaguk lehetőségeihez képest luxus színvonalon élnek némi kockázattal és kevés fáradtsággal – vagy börtönbe jutnak, elpusztulnak. Bármire hajlandók és képesek, nem érzelgősek. Ha valaki eljut egy magyar börtönbe látogatóként (nem oly nehéz, hisz a börtönök a saját érdekükben is egyre jobban kinyílnak a civil társadalom szeme elé), ámulva lesz kénytelen a bűnözőről benne élő képet kicserélni. Húsz – harminc év közötti fiatalembereket fog látni, kipihenten, szinte kínosan tisztán és ápoltan, nagyon erősre kisportolva. Mi lesz velük, hova készülnek? Eszünkbe kell jutnia az észak – dél, a gazdagok – szegények ellentétnek s a kegyetlen következtetésnek: ha nem kapják meg, ami jár nekik, el fogják venni a szerencsés másik oldaltól…” (B. Németh Zsolt: „Köpködés tilos!”, Liget 1996. évi márciusi szám).


Virágvasárnap





Készülődés a nagyhétre, a tavaszra…. Vagy már a nyárra?
            Sokunk előtt ismert lehet a történet: Gróf Széchenyi István a tizenkilencedik század első harmadában egyszer csak fölállt és egy évi javadalmát fölajánlotta a magyar nemzetnek. Tudta, hogy a fejlődéshez, a reformokhoz nagyon sok pénz kell. Jelképesen ezzel a példázatszerű cselekedettel vette kezdetét a reformkor.
            Széchenyi nem mások zsebében kívánt kotorászni, nem a jobbágyság megsarcolására tett javaslatot…. A közös asztalra tett az övéből.
            Ja, azok ilyen idők voltak!
            Mindennek ideje vagyon. Ma minek van ideje?
            Széchenyi óta sokat változott a világ, de a reformokhoz még ma is nagyon sok pénz kell.  Ezért nem hiszek a ma lépten-nyomon meghirdetett reformokban, abban, ha egy reformot megszorításokkal, pénzelvonásokkal kezdenek, és nem mondják meg, hogy az így felszabadult anyagiakat ezen és ezen a területeken fordítják fejlesztésekre. Ez az, ami, de nem reform.
            Ne vegyük el a szavak értelmét! Adjuk vissza azt! Ez pénzbe sem kerül.

x x x

Készülődés a nagyhétre, a tavaszra…. Vagy már a nyárra?

            „A magyarok a legpesszimistábbak az Európai Unió 27 tagállamában 2008. nyár elején végzett felmérés szerint..”

            „Magyarországon a nők 1/3-a nem szül gyermeket.
A 18 éven aluliak száma 2 millió 150 ezer.
100 megszületett gyermekre 70 terhesség-megszakítás jut.
3 gyermek közül legalább 1 olyan anyától születik, akinek nincsen férje.
850 ezer gyermek – üt gyermek közül kettő – szegénységben él.”

            „Válás
2001.: 1000 házasságkötésre 559 válás,
2007.: 1000 házasságkötésre 610 válás.”     

„ Nyugdíjban
Közel 3 millió nyugdíjas él Magyarországon. Közülük 2 millió töltötte be a nyugdíjkorhatárt.
A létminimum összege 2007-ben 60 ezer forint volt.
A nyugdíj minimális összege 29 ezer forint.
A nyugdíj átlagos összege 74 ezer forint.
A 3 millió nyugdíjas közül 100 ezer nyugdíjas kap havonta 150 ezer forintnál magasabb nyugdíjat”

„Orvos
2001: Magyarországon 38 000 orvos dolgozott.
2007: Magyarországon 33 000 orvos dolgozott.”

„Adó
Magyarországon 100 forint jövedelemből 70 forintot elvesz az állam adóba.
Ausztriában 100 euró jövedelemből 43 euró az adó.”

            A fenti idézetek - adatok - Csendes Csaba „Hozz rá víg esztendőt…” – Magyarország állapota 2008. nyarán című írásából valók, az írás a Hitel című folyóirat 2008. októberi számában jelentek meg.
             Ezeknek az adatoknak is a figyelembevételével - holott tudjuk, ma sok tekintetben rosszabb a helyzet, mint 2009-ben - kellene terveznünk a jövőt 2012. tavaszán Magyarországon.

Támadás



Virágvasárnap,
a barkavirágzáskor
a tavasz támad.

2012. április 1., vasárnap

Ágnes Vanilla: Most jó



Üzenet - 12.


Azt tartja a mondás, hogy a siker mögött keresd a nőt! A kudarc mögött pedig keress kettőt!
                                                                     


                                                

Vágyod....



                                                                       


                                                           Velem visszhangzod:
                                                           szeretlek.
                                                           Vágyod a rendet,
                                                           vágyod a csendet,
                                                           vágyod a szerelmet,
                                                           a benned mélyülő
                                                           rendet,
                                                           a visszhangzott csendet,
                                                           vágyod a szerelemet,
                                                           a szeretetben fogant
                                                           figyelmet,
                                                           a figyelemben
                                                           a kegyelmet,
                                                           vágyod a benned
                                                           mélyülő csendet,
                                                           vágyod a közöttünk
                                                           feszülő rendet,
                                                           s velem visszhangzod:
                                                           szeretlek.