2011. február 27., vasárnap

Napló

Tarr Béla miután megnyerte a Berlini Filmfesztivál Ezüst Medve-díját, nyilatkozott ennek apropóján. Első nyilatkozatában mintegy megerősítette a néhány héttel korábban általa - és több hazai és külföldi filmes által - is aláírt nyílt levelet, amely szerint a mai kultúrpolitikával problémák vannak. Ezt követően sérelmezte, hogy a német újság nem azt hozta le, amiről ő beszélt. Ebben az időszakban állítólag beszélt vele Szőcs Géza kulturális államtitkár, aki gratulált neki. A neves filmrendező - tudomásom szerint - újabb nyilatkozatot adott ki, amelyben már önmagától is elhatárolódott.
       Hát, ezt kövesse valaki nyomon!
      Tarr Béla elmondása szerint A londoni ló című filmjével az utolsó filmét készítette el. Kíváncsi vagyok, hogy így lesz-e?

A könnyebb ellenállás






Egyre inkább úgy tűnik, hogy a kormány strukturális reformelképzeléseinek egyik iránya a rokkantsággal kapcsolatos kérdések rendezése. Azokkal az adatokkal, amelyekre a kormány a változás szükségességét alapozza, nem lehet vitatkozni, azok sajnos valósak.
            A nyugdíjasok egynegyede rokkantnyugdíjas, a számuk közel 750.000 fő. A rokkantnyugdíjasok mintegy fele még munkaképes korú, ők azok, akiknek a foglalkoztatási rehabilitációjáról, munkába állításáról elvileg lehet és érdemes beszélni.
            A munkaképes korú rokkantnyugdíjasoknak körülbelül csak tíz százaléka dolgozik, az uniós átlag negyven százalék körül van, vagy inkább a fölötti. Ha az uniós átlagból indulunk ki, akkor 150,000 rokkantnyugdíjas foglalkoztatásáról lehetne szó, ehelyett 37-38.000 fő foglalkoztatása valósul meg jelenleg. Ha az uniós átlaghoz kívánunk felzárkózni, akkor közel négyszer ennyi munkaképes korú rokkantnyugdíjas foglalkoztatásáról kellene gondoskodni.
           

Hogyan jutottunk ideig?
Az elmúlt húsz évben a politika, a mindenkori kormányok – az elmúlt három-négy évet leszámítva – folyamatosan szemet hunytak a fölött a gyakorlat fölött, hogy a rehabilitáció helyett elsődleges volt a rokkantnyugdíjazás. Sőt, voltak időszakok, amikor kifejezett politikai akarat is volt arra vonatkozólag, hogy inkább a rokkantnyugdíjasok száma emelkedjen, mint a munkanélkülieké.        
Az elmúlt három-négy évben alakult úgy a politikai szándék, hogy a problémával foglalkozni kell, hogy a rehabilitációnak elsőbbséget kell adni.


Ahogyan nem lehet a problémát megoldani.
            Nem lehet megoldani, ha csak a finanszírozási költségek csökkentése a cél. A rokkantnyugdíjasok számát és az ellátások költségét lehet úgy csökkenteni, ha az orvosi felülvizsgálatkor visszaminősítik a rokkantnyugdíjast.
            Ezzel azonban még nem oldottunk meg semmit. Ekkor nőni fognak a szociális és/vagy a munkanélküli ellátások.


Mi lehet a közvetlen jövő?
            Azzal a céllal egyet lehet érteni, hogy amennyire csak lehetséges, minél több munkaképes korú megváltozott – egészségkárosodott, adott esetben korábbi rokkantnyugdíjas – foglalkoztatása valósuljon meg. Ha a fenti adatokból indulunk ki, akkor ebben a körben további 100.000 ember foglalkoztatásáról lehetne szó.
            Ma az látszik, hogy a kormány elsődlegesen költség-megtakarítási szempontként kezeli a kérdést. Ezzel viszont a problémát csak más szintre toljuk. A könnyebb ellenállás irányába megyünk.
            Ha valóban meg akarjuk oldani a problémát, akkor néhány évig nemhogy költséget lehet megtakarítani, hanem meg több pénz kell. Ez a pénz aztán előbb-utóbb megtérül, de előzetesen áldozni kell rá.

Mi az, amit el kellene kerülnünk?
            Azt, hogy sértő, méltánytalan helyzetbe hozzanak a visszaminősítésekkel embereket, olyanokat, akik egyébként nyilvánvalóan jogosultak – lennének – a rokkantnyugdíjra.
            Az meg végképp nem megy, hogy az állam azt a – ma már magasnak tekinthető – pénzt sem költi a foglalkoztatási rehabilitációra, amit rehabilitációs járulék címén beszed a munkáltatóktól. Megszűnt a Munkaerő-piaci Alap rehabilitációs része. Az elfogadott 2011. évi költségvetési törvény alapján biztos, hogy 2011-ben az állam kevesebb pénzt kíván költeni a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásának támogatására, mint 2010-ben.
            Az sem megy – nem illő, illetve nem szalonképes -, hogy az állami költségvetési intézmények kimaradnak a foglalkoztatási rehabilitációból.
            Jelenleg a hivatalos, döntéshozói kommunikáció szöges ellentétben áll a tényleges döntésekkel, a napi gyakorlattal.



                                                                                                          


2011. február 25., péntek

Szerelem

                                             


                                      Nem kérdezem, honnan
                                      jöttél, hová mész?
                                      Nélkülem jöttél,
                                      velem érsz.

Napló

Reggel óta esik a hó. A tél utolsó próbálkozása. Nappal olvad, éjjel fagyni fog.

x x x

Amit néhány nappal ezelőtt még az év végére prognosztizáltam, az már néhány hetes közelségbe került. Ma hallottam, hogy egy-két héten belül elérhetjük a négyszáz forintos benzint, az év második felében pedig nem kizárt az ötszáz forintos sem.
       Ha ez nem volna elég, a cukor kilónkénti árát négyszáz forintra "jósolják" a közeljövőben. 
       Mindez természetesen a éghegy csúcsa. A benzin árának emelkedése mindent visz. Nem járhatok messze az igazságtól, ha azt mondom, hogy árrobbanásnak vagyunk tanúi.
       Néhány évvel ezelőtt, amikor az akkori körülményekhez képest magas szintre állt be a benzin ára, a Fidesz - ellenzéki pártként - azt javasolta, hogy a kormány kezdeményezze a benzinárba épített adó csökkentését és ezzel mintegy csökkenhetne az ár is. Ma ilyen javaslat senkinek sem jut eszébe, a legkevésbé a kormányzó Fidesznek.

x x x

Ki olvassa azt a rengeteg blogot, oldalt a neten, kérdezte egyik ismerősöm, azon a néhány ismerősön, baráton kívül? 
       Már az is jó, ha az a néhány ismerős, barát olvassa, válaszoltam.


2011. február 24., csütörtök

Napló



Tegnap Dorogon voltam.  Egy két emeletes szocreál épületre a következők voltak fölírva: ZRINYI ILONA ÁLLAMI ÁLTALÁNOS ISKOLA.
        Igen, itt - még - itt tartunk.

x x x

Egész nap havazott. Az a szerencsénk, hogy ahogy esett, úgy olvadt is.
     Tegnap Dorogra tartva a Pilis hegyeken mentünk át. Egy magassági szint fölött havas volt a táj.
       Még nem jártam ezen a vidéken, a legközelebbi hely, ahol voltam, Dobogókő.
       Amikor ilyen  tájat lát az ember, nem is hinné, hogy ilyenek is vannak Magyarországon.

x x x

Ismerjük meg egymást! Ismerjük meg hazánkat! 
       Olyan sok szép dolog van a világban, magunk körül, a másikban. Ahhoz kellene idő és türelem, hogy ezt  felfedezzük,
        Így legyen!

      




2011. február 22., kedd

Napló

Barátoméknál tegnap hajnalra meglettek a kölyökkutyák. Az anyjuk, Pici, kitett magáért. Nagy kérdés, hogy mi legyen a kis kutyákkal? A barátomék nem akarnak megtartani egyet sem. Azt mondják, körülbelül hat-nyolc évük van a kertesházban, erre az időre már elég Pici is, addigra kiipusztul. Egy fiatalabb kutyával, ami hozzájuk nőtt, mit csinálnának? Hát, néha elég egy kutyaellés is ahhoz, hogy az amber végiggondolja a közeljövőt.

x x x

Jártamban-keltemben hallom, hogy van, ahol a cukor kilója háromszáz forintba kerül. Sőt, már azt is hallani, olvasni, hogy az élelmiszerek ára huszonöt-harminc százalékkal is emelkedhet az idén. Mi lesz velünk?

x x x

A szex szellemi tevékenység is, mondotta Abeláj. Gondolj csak bele, folytatta.

2011. február 20., vasárnap

Napló



Tarr Béla filmje, A londoni ló, a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri nagydíját, az Ezüstmedvét kapta. Örülök ennek az elismerésnek. az egyik kedvenc magyar rendezőmről van szó. Ez azóta van így, amióta láttam a Sátántangó című filmjét, Krasznahorkai László regényének filmes változatát.

x x x

Minél hosszabb egy házasság, a házastársak előbb-utóbb egymás tükörképei lesznek.
       Hány tükörképe lehet a többszörösen elváltaknak?

x x x

A rendőrség őrizetbe vett egy csecsemőgyilkos anyát, aki fizikailag bántalmazta az egyhetes kicsit.      
       Mit lehet ehhez hozzátenni? Lehet ehhez hozzátenni bármit is?
       Mi játszódhatott le ebben a nőben?
       Az illetékes szervek eljárnak majd, egyszer az ügy is befejeződik, de lesznek valójában válaszok?

Napok


                  
                        Megyek jövök
                        reggel este
                        mindig úton
                        arcok és szagok
                        között
                        a teli buszon

                        mosolytalan reggelek
                        indítanak
                        riadt tekintetek
                        fogadnak
                        szendvics-napok
                        éj ölel
                        nevető csillagok

                        reggeli rémálom
                        folytatólagos 
                        nappalok
                        visszatérő unalom
                        megyek jövök
                        a teli buszon.

2011. február 19., szombat

Napló

Az emberek legtöbbször nem vesznek tudomást arról, hogy hol élnek, milyen környezetben, milyen lehetőségek között. Vagy úgy tesznek, mintha nem tudnának, vagy csak egyszerűen nem akarnak tudni ezekről.
      Vajon az emberek mennyire vannak tisztában azzal, hogy milyen korszak után jött az Orbán-kormány? Amikor a jelenlegi kormányt szidják, kárhoztatják,  vitatják intézkedéseit, egyúttal visszasírják a régit? 
      A régiekről már tudjuk, hogy nem váltak be, nem voltak sikeresek. Ha a mostaniak távoznának, kik jöhetnének helyettük?
       A régiek még nagyon régiek. Egyenlőre nem is nagyon akarnak változni. 
       A jelenlegi kormány pedig minden hibájával együtt is mégiscsak most kezdte.
     Egy kicsit is ismerve mindennapjaink körülményeit, azt mondhatjuk, szinte meg kell szenvednünk a mát, hogy élvezhessük egyszer a jót.

2011. február 18., péntek

Napló

Munkáimból kifolyólag naponta találkozok olyan leszázalékolt, egészségkárosodott emberekkel, akiket az esedékes orvos-szakértői felülvizsgálaton visszaminősítettek. Ezzel együtt elestek a rokkantsági nyugdíjuktól és vagy kisebb összegű ellátásra lettek jogosultak, vagy semmilyenre. 
       Könnyen kimondja a verdikt, hogy rehabilitálható, ilyen és ilyen munkát végezhetnek ilyen és ilyen feltételekkel. Hátraarc, irány a munkaerőpiac! Irány a munkaerőpiac tíz-húsz évi inaktivitás után, akár ötven felett is!
       Úgy minősítenek vissza embereket, hogy ma, amikor mindez történik, rosszabb egészségi állapotban vannak, mint mikor leszázalékolták őket. Az érintettek elsősorban ezért nem értik, hogy mi történik velük. Értetlenül, kiszolgáltatottan, megalázva állnak, és várják, hogy mi lesz. Talán még reménykednek.
       Természetesen nem azokról beszélek, akik korábban visszaéltek vagy akár még ma is visszaélnek a kínálkozó lehetőségekkel. 
       Sokan keresnek meg közülük, jogi segítséget várva és remélve. Igen, lehet fellebbezni, lehet a bírósághoz fordulni. Ezeknek az eljárásoknak az eredményessége ma nagyon rossz, tíz próbálkozásból körülbelül egy jár sikerrel. Vagyis minden marad a régiben.
       Mit nyújt, mit mond a mai politika ezeknek az embereknek? Egyenlőre semmit. Az biztos, hogy ezek az emberek nem fognak az utcára menni, nem fognak tüntetni, tiltakozni.

Első látásra





Érettségi után nem volt kérdés, hogy tovább kell tanulnom. A hetvenes évek végén egy tolókocsis fiatalnak nem is volt olyan egyszerű eldöntenie, hogy mit is kezdjen magával, mit és hol tanuljon. Az esélyegyenlőség akkor azt jelentette, hogy arra van esélyed, amit magadnak megteremtesz, leginkább a családod révén. Akkoriban könnyebb volt pártos protekciót szerezni, mint akadálymentes épületet találni az országban.
            Pályaválasztásomat nem tanácsadók segítették, hanem egy Népszabadságbeli újságcikk. A srác szombathelyi volt és szintén zenész. Ezekkel a paraméterekkel végezte el a jogot Pesten az ELTÉ-n. Ha ő Szombathelyről el tudta végezni az egyetemet, Martfűről nekem is mennie kell. Hát így kerültem a pesti jogi egyetem levelező tagozatára.
            A kétnapos konzultációkra és a vizsgákra apám – az esélyegyenlőségem két lábon járó része – vitt személygépkocsinkkal. Nekünk még a kétütemű Wartburg is azért lett, hogy legyen esélyem.
            Kezdetben a konzultációkra naponta jöttünk-mentünk Pest és Martfű között. Rövid idő múlva, az unszolásukra, gyáli barátoméknál kötöttünk ki. Három generáció ült le ilyenkor esténként és általában éjfélig beszélgettünk. Nekem a második egyetemet jelentették ezek a beszélgetések.
            A két konzultáció közötti időben tanultam, mint a kisangyal, és rengeteget olvastam. Azóta sem tudok annyit olvasni, mint azokban az években. Közben alig vártam, hogy mehessünk Pestre az előadások, de még inkább a belvárosi csatangolások miatt, mert erre mindig szakítottunk időt. És hát persze az esti beszélgetések miatt is.
            Korábban is rendszeres Pestre járók voltunk, de a belvárost az egyetemi évek alatt ismertem meg igazán. Ekkor szembesültem sok mindennel. Hogy milyen szép is a mi fővárosunk! A képeskönyvek Pestjénél sokkal szebb. Ekkor láttam életemben először koldust, és ekkor tudtam meg, hogy a szegénységnek ez formája még büntetendő is. Ha már ennie sincs mit, üssünk rajta még egyet!
           


Akkoriban a Kecskeméti utcában volt egy ajándékbolt.  Nagyon míves tárgyak voltak az üzlet kirakatában. Jövetbe-menetbe mindig elmentünk előtte.
            Mikor először láttuk, apám megjegyezte:
            - Látod, ezek nem bóvlik!
            - Nézd, milyen szép sakk! Ilyen faragott bábukat még nem láttam – csodálkoztam rendesen.
            - Az ára se semmi! – hüledezett apám. Minden oka megvolt rá, az ár két és félezer forint volt, ami az időtájt egy havi átlagfizetésnek felelt meg.
            El is újságoltam este gyáli barátom nagyapjának a mesteri kidolgozású sakkot.
            Apámtól és tőle tanultam meg sakkozni. Sokáig a barátommal ketten játszottunk ellene és még bástya előnyt is adott.
            Aztán egyszer azt mondta, hogy most már fent hagyjuk a másik bástyáját is. Elismerése volt ez annak, hogy fejlődtünk.
            - Tudod, Béla, a tudást nem a figura formája adja – mondta.
- Az a sakk-készlet akkor is szép, Nagypapa.



Abba a sakk-készletbe beleszerelmesedtem. Mikor mentünk, apámmal mindig azon tanakodtunk, hogy ott lesz-e vajon a kirakatban. Ott volt. Ez így ment majd másfél évig.
            - Ki is venne ilyen drága sakkot! – mondogatta ilyenkor apám.
            Voltak nyarak, amikor három-négy sráccal a szünidőt átsakkoztuk. Bajnokságokat szerveztünk.
            Napközben, míg meleg volt, sakkoztunk, estefelé pedig irány a grund, ahol sötétedésig ment a foci. Itt én voltam a törzsszurkoló.



A sakkon keresztül ismertem meg Győri Béla bácsit Hévízen, ahol szakszervezeti üdülésen volt ő is, mi is. Ha valaki látta, a megjelenése, ruházata alapján akár főorvosnak is nézhette. Nyugdíjazása előtt harmincöt évig sorompókezelő, szóval bakter volt.
            - Szerettem csinálni –mesélte később. – Sokat lehetett közben olvasni. El se tudom mondani neked, mennyit olvastam.
            A szakszervezeti üdülőben a kultúros hölgy sakkbajnokságot szervezett. Így ismertem meg az öreget. Mondhatom, nála intelligensebb, olvasottabb emberrel nem találkoztam azóta sem.
            Egy-egy parti után beszélgettünk. Ma már tudom, vizsgáztatott. Érdekelte, hogy miket olvasok. Aztán mesélt, ajánlott szerzőket, könyveket.. A következő másfél-két évben elsősorban az ő ajánlásai alapján olvastam. Folyamatosan biztatott a tanulásra és az olvasásra.
            Tőle hallottam először, hogy a sakkozás művészet. Hosszant ecsetelte, hogy játékstílusa alapján meg lehet mondani, hogy a másik milyen ember. Későbbi életem során ez számtalanszor beigazolódott.



Amikor láttam a kirakatban a szépen faragott sakk-készletet, mindig eszembe jutott Béla bácsi.
            Az egyik alkalommal apám azt mondta, ha sikerülnek a félévi vizsgáim, megkapom a sakkot.
            Tanultam, mint egy hülye. „Úristen, még két hónap!”, számoltam magamban.
            Aztán eljött az utolsó vizsga napja, sikerült. Csoporttársaim, ki a  sebét nyalogatta, ki örült, hogy túl van a vizsgán, sokáig mondták volna, de akkor ez valahogy nagyon nem érdekelt.
            Ahogy kimentünk az utcára, egyenesen az üzlethez mentünk. Döbbenetünkre a sakk nem volt a kirakatban. A sírás kerülgetett.
            Apám bement az üzletbe, hogy hátha… Nem volt hátha.
            Hazafelé menet alig szóltunk. Ahogy anyám meglátott bennünket, azt hitte, hogy nem sikerült a vizsgám.
            Apámmal soha többé nem beszéltünk a faragott sakk-készletről.
            Az ajándékbolt pár hónap múlva bezárt.


2011. február 17., csütörtök

Napló

A természet napról napra vergődik. Az egyik nap a tavaszhoz közelítő arcát mutatja, másik nap a telet. Na, ehhez próbáljunk alkalmazkodni!
     
x x x


Tegnap olvastam, hogy Lisz Ferenc írt egy könyvet kortársáról, Schopinról. Lehet, hogy a XIX. században a nagy emberek még jobban figyeltek egyymásra, mint manapság?


x x x


Ismerősöm mondja: "Figyeld meg, lesz négyszáz forintos is a benzin!"
       Nem akarom és nem szeretném látni.

2011. február 15., kedd

Napló

Tegnap nagyon rossz napom volt, ami összejöhetett, az összejött.
       Az egyesületem által működtetett támogató szolgálat vezetője két hete betegállományban van. Tegnap érdeklődtem az egészségi állapota felől telefonon. Azt mondta, hogy már jobban van. Kérdeztem, hogy mikor jön? Erre azt válaszolta, hogy ő már csak a felmondását szeretné behozni. Hát megállt bennem az ütő.
       Tíz perccel később mondja az egyik kolléganő, hogy pénteken - miután elmentem - kerestek volna amitt, hogy márciusban jönnének hozzánk ellenőrizni a támogató szolgálatot.
       A teljesség kedvéért megjegyzem, hogy február 28-ig meg kell csinálnunk a szolgálattal kapcsolatos tavalyi elszámolást.


x x x


Hosszú idő után tegnap egyik ismerősömmel beszélgettem telefonon. Ő legalább szép és jó dolgokról beszélt.


x x x


Orbán Viktor a hétfői parlamenti ülésszak kezdetekor semmi konkrétumot nem mondott a jövőre nézva. Majd - talán - márciusban. Húzzuk, mint a rétestésztát. Az, hogy pedig lesz feketeleves, egyre nyilvánvalóbb. Már mindenki erről beszél.

2011. február 13., vasárnap

Napló

Az mindig jó érzés, ha figyelnek mások arra, hogy mit csinálok. Az pedig különösen jó, ha ezt egy ismerős teszi. 
       Mondhatnánk, hogy ez egy ismerőstől elvárható, de valamennyien tudjuk, hogy ez nem így van.

Napló

Az élet csak azért elviselhető, mert minden nap tartogat meglepetést. Még a kellemetlen meglepetés is inspirál. Hát még a kellemes!
     Ma egyik kedves ismerősöm okozott kellemes meglepetést. Köszönöm neki.