2011. március 27., vasárnap

Napló

Valamelyik nap  egy pár percre belenéztem egy filmbe. Itt hallottam ezt a mondatot:  "Ha valakinek nincs élete, mások hazug életét nézi". Ahogy láttam, a filmben ez az egy mondat ért valamit.

x x x

A húgom kisfia, tegnap volt hatéves. Ma ünnepeltük a születésnapját és a névnapját. Benedek pápa után kapta a keresztnevet.

x x x

Pénteken a magyar labdarúgó-válogatott négy nullra kikapott a hollandoktól.  Hát a fociban még mindig itt tartunk. Per pillanat nemigen van olyan európai válogatott, amelyiket meg tudnánk szorítani. 
       Évtizedekkel ezelőtt Végh Antal írt egy könyvet azzal a címmel, hogy "Miért beteg a magyar futball?". A cím akkoriban is jogos volt és ma is. De hogy valami ilyen sokáig beteg legyen! Ez már krónikus.
       Nem is tudom, hogy mikor néztem utoljára hazai focit. Ha így megy, egyhamar nem is fogok.

x x x

Beethoven Holdfényszonátáját hallgattam Vásáry Tamás zongorajátékában. Míg szólt a zene, olyan volt, mintha egy kicsit megszűnt volna minden más. Mintha nem is itt lennék ebben a földi valóságban.

2011. március 26., szombat

Füstölgés - 1.





Egy mondás szerint a pipázás az okos emberből bölcsességet hív elő, a buta ember száját pedig. befogja.
            Milyen kevés a pipázó ember! Milyen sok a hangoskodó!
           Ha a dohányzás tiltására vonatkozó elképzelések megvalósulnának, még kevesebb pipázó ember lenne. Még több a hangoskodó. Kevesebb a bölcsesség.
           Ahogy a különböző megnyilatkozásokat hallom, úgy érzem, még több pipára volna szükség. Bizonyos pozíciókban, munkakörökben lévő emberek számára kifejezetten előírnám, hogy mielőtt nyilvánosan bármit mondanának, szívjanak el egy pipát.
            A mai nyilatkozók egy része arról szól, hogy korábbi nyilatkozatát ki miért értette félre. Aztán jönnek az oda-vissza felelgetések. Végül már a felelgető felek sem tudják, hogy állnak, a hallgató, az olvasó pedig még kevésbé.
            Szóval ott tartunk, hogy már nem tudjuk, hol tartunk. De legalább azt tudnánk, hogy hová!
A napokban nyilvánosságra hozott gazdasági adatok szerint a 2011. évre tervezett költségvetési hiánycél nyolcvan százaléka teljesült az év első két hónapjában. Hu ha, mondhatnánk. 
Mielőtt mást is mondanánk, gyújtsunk rá egy pipára!

Holnapok


Szemében könnyek,
mosakszik a lélek:
tiszta arc,
tiszta fények
- holnapok jönnek.

2011. március 25., péntek

Egy pillanat - a fedlapokról


 
Egy Balaton melletti településen az egyik reggelre az utcákról huszonhat csatorna-fedlapot szedtek föl, illetőleg loptak el. A fedlapok összsúlya körülbelül hat-nyolc mázsa lehetett.
            Ehhez az akcióhoz emberek kellettek, teherautó és idő. És valószínűleg hangtalanul sem lehetett teljes egészében kivitelezni.
            Arról nem szól a fáma, hogy bárki látta, hallotta volna az esetet. Az pedig szinte hihetetlen, hogy mindez így megtörténhetett.
            Kész szerencse, hogy nem történt baleset. Ez csodával határos. Az elkövetők nem is gondolják, hogy ez az ő legnagyobb szerencséjük. Ha például lett volna személyi sérülés, az egész eset más megítélés alá kerülne.
            Nem tudom, mit lehet kezdeni hat-nyolc mázsa öntvénnyel. Legfeljebb csak sejtéseim lehetnek. Ahogy azt sem tudom, mennyi pénzt lehet „kapni” az ilyen „áruért” a fekete piacon. Bármennyi is ez az összeg, az elkövetők sokkal többet veszélyeztettek mind a személyi sérülések, mind az anyagi károk lehetőségével.
            Csupa kérdőjel! Csupa felelőtlenség!

2011. március 23., szerda

Napló

Már-már nyárias az időjárás, nem tavaszi. Ezen igazodjon el az ember, ha tud.

x x x

Hétfőn elkezdődött a parlament alkotmányozási időszaka, ami április 18-án fejeződik be a végszavazással. Ez az időszak, illetőleg a végszavazás valamennyiünk - magyarságunk, nemzetünk - örömünnepe is lehet, de valyon az lesz-e?

x x x

Tegnap délután egyik barátoméknál voltam. Időztünk kint a kertben, szinte szívtuk magunkba a napsütést. A szomszéd a kerítésen keresztül kínált bennünket birsalma-pálinkával. Tiszafüredi volt és nagyon finom.
       Pici kutya kölykei nagyon aranyosak.
       Az állat olyannak fogad el, amilyen vagy, kövérnek soványnak, jónak rossznak, kicsinek, nagynak. Csak az érdekli, legyen hozzá jószavad, adjál neki enni és időközönként simogasd meg. Ha ezt teljesíted, tényleg lehetsz bármilyen.

2011. március 20., vasárnap

Napló

Próbálom megérteni a világot. Ma talán ez a legnehezebb feladat. Nem is sikerül. Igyekezetemben egyet sikerül csak elérnem, hogy egyre messzebb kerülök ettől a világtól, a helyett, hogy közelebb kerülnék hozzá. Azzal együtt is, hogy mind több szépségét is fölfedezem.

x x x

Tegnap hallottam a hírt, hogy elhunyt a Shadows együttes basszusgitárosa hetvenegy éves korában.
       Már eszmélésem idején hallgattam Shadows-számokat. Több mint ötven éve zenélnek, mindig tudtak újítani. Megőrizni és meghaladni. Azt a jellegzetes hangzást mindig megtartották.
        A nyolcvanas években Komjáthy Györgynek volt egy sorozata a Petőfi adón, a Shadows-összes. Mind fölvettem szalagos magnóra. Aztán a szalagos magnó tönkrement, a szerelő azt mondta, nem lehet javítani.
       Ezek a mai fiatalok nem is sejtik, hogy milyen sok felfedezni való vár még rájuk.

2011. március 19., szombat

Napló

A Vigilia folyóirat 2011. évi 3. szám'nak több írása a cigánysággal foglalkozik. Néhány elolvasása után nyugodtan mondhatom, hogy ebben a témában eddig a legjobb írásokat olvastam. Már csak ezért is érdemes mindezt megemlíteni. Ami a legkülönösebb mégis az, hogy ezek az írások egy keresztény szellemiségű alapvetően irodalmi jellegű folyóiratban jelennek meg.

x x x

A Quimby együttest tavaly fedeztem föl. December elején találkoztam egyik ismerősömmel az utcán. Néhány szót váltottunk, s mikor elváltunk, még azt mondta, hogy megy jegyet venni a Quimby koncertjére. Hát így kezdődött, aminek az lett a következménye, hogy én is vettem jegyet.
       A szolnoki karácsony előtti koncertjükön telt ház volt. 
       Nagyon kellemes zenét játszanak. Szinte majdnem mindegyik slágergyanús. A zenéjüknek a billentyűs hangszerek és a trombita ad egyedi hangzást. Mint kiderült, hallottam már korábban néhány számukat, csak nem tudtam, hogy róluk van szó.
       Hát van még mit felfedezni nekem is!
    

2011. március 17., csütörtök

Napló

Vágyom a szabadba. Napfény és böjti szél éri az arcomat. Jólesik. Olykor nagyon kis dolgok is elégségesek ahhoz, hogy örülni tudjunk.

x x x

Egy hónap múlva fogadja el az új Alkotmányt az Országgyűlés. Az, hogy elfogadja, egy percig nem lehet kérdés, kétséges.
       Amit a Kormány ebben a kérdésben produkált, nem semmi. Gyakorlatilag fél év alatt összeállt a tervezet. Nem tudom, hogy ezzel valóban előbbre leszünk-e? A Polgári Törvénykönyv módosítását annak idején évekig készítették elő.





2011. március 15., kedd

Napló

Nekem most nagyon csendes március 15-e. Semmi forradalmi hangulat, semmi fiatalos hevület, elégedetlenkedés. Nálam az elégedetlenkedés is inkább morgolódás. Erre viszont mindig van ok.

x x x

Japánban a földrengés után jött a cunami. Most pedig - az előbbiekhez képest is - a legnagyobb probléma a két atomerőmű megsérülése. A híradások szerint Tokióból menekülnek az emberek. Új fogalom került a világ köztudatába: az atompánik.
       A természeti katasztrófák sem semmik, ezekhez képest a civilizációs katasztrófák a veszélyesebbek.
       Azonkívül, hogy félünk, mit tehetünk?

x x x

Tegnap átadták a Kossuth-díjakat. Kapott többek között Rófusz Ferenc, Blaskó Péter és Kubik Anna színészek, Földes László (Hobó).
       Hobó most múlt hatvanöt éves, pár hete volt a Hobó Blues Band  búcsú-koncertje  Most valóban lezárult egy korszaka. 
       Negyven évvel ezelőtt valószínűleg nem hitte volna, hogy ilyen állami elismerésben valaha fog részesülni.


Revans, avagy a bosszú természetrajza


 Ha valaki megnézi ezt a filmet, kedvet kap minél több osztrák filmet megnézni. A Götz Spielmann által rendezett filmeket pedig kifejezetten keresni fogja.
A Revans című filmet 2009-ben jelölték Oscar-ra a legjobb idegen nyelvű filmek körében. Nem véletlenül. Egyrészt olyan filmes eszközöket – beállításokat, vágásokat –alkalmaz a rendező, amitől egy-egy pillanatra eláll az ember lélegzete. Megy a kanyargós erdei úton a kocsi, a jármű távolodó hangját halljuk, a kamera azonban egy út menti kereszten áll meg. Másrészt ennek a filmnek van elmesélhető, átélhető sztorija.
A film első harmada Bécsben játszódik. A városból nem látunk semmit. A jelenetek szinte kizárólag egy kuplerájban játszódnak, itt dolgozik Tamara örömlányként és Alex, amolyan mindenesként. Szeretik egymást. Alex vágya, hogy egyszer eljussanak Spanyolországba.
A kupleráj főnöke, tulajdonosa, felajánlja Tamarának, hogy vesz neki lakást, ahol az általa odavitt, odairányított vendégeket kellene fogadnia, szórakoztatnia. Tamara nem vállalja, így nem akar kitörni a kuplerájból. A konzumnőség nem az ő világa.
A kupleráj főnöke ezt a békát nem nyeli le, egy megfogadott vendég segítségével meg akarja alázni Tamarát, mintegy azért is, hogy betörje. Alex védelmére kel, botrányt csinál. Menniük, menekülniük kell.
Alex kirabol egy bankot azért, hogy elmehessenek – Spanyolországba. Tamara egy mellékutcában várja a kocsiban. Egy fiatal rendőr igazoltatná Tamarát és kéri a kocsi papírjait, miközben megérkezik Alex. Menekülésük közben a rendőr utánuk lő, a golyó Tamarát eltalálja, aki meghal.
A film itt fordulatot vesz. Alex a tanyán élő nagyapjához költözik, hogy összevágja a téli tüzelőt. Amiről eddig azt hittük, hogy fontos – a pénz, Spanyolország -, arról a későbbiek során már szó sem esik. Hitchcook-i fordulat.
Alex rendületlenül vágja a fát. A nagyapjával való kettősségbe vasárnaponként Susanne lép, aki az öreget magával viszi a misére. Az öreg és a fiatal nő között bensőséges a kapcsolat, a kedvéért az öreg még a harmonikáját is előveszi és játszik neki.
Alex és Susanne között csendesen szövődik az érzelmi viszony. A férfi a továbbiaknak azzal veszi elejét, hogy kéri a nőt, ne jöjjön többé hozzájuk. Erre a nő meghívja a házukba, mivel a férje nem lesz otthon.
Susanne férje az a rendőr, aki véletlenül lelőtte Tamarát. A férfi nem tud mit kezdeni az esettel, nem tudja feldolgozni.
A fiatal rendőr és fiatal felesége az anyagiak miatt jól élhetnének, de mégsem jól, mert nincs gyermekük.
Susanne és Alex összejönnek. Mint utóbb kiderül, ebből a kapcsolatból a nő terhes lesz. Olyan, mintha ezt akarta volna.
A filmnek több nagy jelenete is van. Az egyik, amikor Susanne megtudja a férjétől, hogy ő volt az a rendőr, aki a bankrabláskor lelőtte a fiatal nőt. Aztán amikor Alex számára nyilvánvaló lesz, hogy Susanne férje az, aki megölte a barátnőjét, és akit meg ő szeretne megölni ezért. Feszült pillanatokat hoz a két férfi találkozása és beszélgetése, amikor is Alex teljesíthetné a szándékát, és mégsem teszi, ekkor már jóban van a feleségével.
A film záró képsoraiban Susanne tudomására hozza Alexnak, hogy gyereket vár tőle, de ezzel vége is a kapcsolatuknak. Ekkor Alex is meglepetéssel szolgál a nőnek, elmondja neki, hogy ő a bankrabló ás az ő barátnőjét ölte meg a férje.
Vagyis ki kin áll bosszút, tehetjük föl a kérdést? A filmnek sok olvasata lehetséges.
Aztán még felvethetjük, hogy valójában még ki miről is tud ezen túlmenően? Azt viszont biztosan tudjuk, hogy mindenkinek megvannak a titkai és lelki terhei – örökre.

2011. március 14., hétfő

Egy pillanat - a cifra nyomorúságról




Él közöttünk egy kétgyermekes család. Az apa jó családapához méltón reggel vitte a gyerekeket az iskolába. Aztán ment dolgozni.
            Legalábbis ezt hitte, így tudta mindenki.
            Aztán egy éjszaka besétált az ügyvédjével a rendőrségre és feladta magát. Beismerte, hogy az elmúlt három évben kilenc helyszínen rabolt pénzt.
            Elmondása szerint korábbi munkahelyéről elküldték, újat nem talált. A családja előtt szégyellte magát. Az így szerzett pénz is a megélhetésüket jelentette.
            Ez aztán a cifra nyomorúság! A jó hírben álló családapa kettős élete.
            Ismerősöm szavajárása, hogy amikor a szegénység a küszöböt rágja, az emberfiának már nem választási lehetősége van.
            Nehéz az ilyen történetek után bármit is mondani. Lesz eljárás, lesz bírósági határozat. Vajon igazságot lehet-e majd tenni?
            Igen, ez aztán a cifra nyomorúság! Keménykezű erkölcscsőszként mondhatnánk, hogy ilyet azért akkor sem!
            A partvonalról persze mindig könnyű bekiabálni a pályára. Innen könnyű osztani az észt.
            Nálunk a focihoz is ért mindenki. Csak lassan már foci nincs.
            A mai világunk egyre inkább Móricz Zsigmond-i világ. A XXI. század Hát krajcárját ki fogja megírni?


Napló

Jó ez a néhány nap. Nem kell időre csinálni semmit, nem csörög folyamatosan a telefon... Próbálom kihasználni a lehetőséget, olvasok, írok, beszélgetek, filmet nézek.  
       Élvezem az életet.
      Szombaton átmentem oda-vissza a szolnoki Tiszavirág hídon. Nem lesz, ez már a város büszkesége.              
       Zarándokhely. Szombat este is jöttek-mentek az emberek, főleg fiatalok. A nyáron ez még inkább így lesz.
     Míg épült a híd, sőt, még ma is, sokan ellenezték, sokan haragszanak rá. Most, ebben az időszakban, ilyen szegénységben erre van szükség? A legkevésbé erre.
      Sokan azt felejtik el, hogy uniós pályázati pénzből épült, amit csak erre lehetett felhasználni. Pályázni pedig csak arra a célra lehet, amit kiírnak. Hiába volna másra szükség, ha lehetőség csak erre van.   

2011. március 12., szombat

Napló

Nem merem elkiabálni, de talán végérvényesen itt a tavasz. Még egy hete sincs, hogy éjszakánként mínusz tíz fok is volt, ma meg már napközben közel plusz húsz fok van.
       Még a hangulatom is jobb lett. Remélem másnak is.

x x x

Az országgyűlési választások óta lassan eltelik egy év. Ezalatt az idő alatt nagyon sok mindenről esett már szó, de a cigányság problémájáról nem. Ezt a problémát a mostani kormány sem kerülheti meg. Bárki próbálkozott ezen a területen, annak eddig beletörött a bicskája.
       A bajok mértéke ma már a nyílt szembenállás, lásd Gyöngyöspata.
       Tegnap mondta Benyó, egyik ismerősöm, hogy a cigányság problémáját maga a cigányság oldhatná meg, ők pedig vagy nem akarják, vagy nem elég készek - felkészültek - erre a feladatra.

 x x x

Japánban tegnap hajnalra soha nem látott földrengés volt, ilyen erősséget még nem mértek. Rengetegen meghaltak, az anyagi kár magas. A bajban a legnagyobb baj, hogy atomerőmű is sérült meg. Azt hiszem, ma még fölmérhetetlen a tényleges kár, és az, hogy ezek után mi lesz.
       Az ilyen katasztrófával szemben képtelenség védekezni. Azonban úgysem lehet élni, ilyen vagy hasonló katasztrófa bármikor bekövetkezhet.

2011. március 11., péntek

ANZIX - Woody Allen: Kész anarchia című kötetéből

 

(Cartaphilus Könyvkiadó, 2008., fordította: Greskovits Endre)




Tévedni emberi dolog – lebegni isteni


„… kéretlen reklámok cunamijában…”

x x x

„… miképp szeressünk stresszmentesen…”

x x x

„… megalázkodási folyamaton kell átesniük, hogy feloldják egójukat…”

x x x

„… nem kéne olyannal dumálnom, aki alacsonyabb frekvencián van…”

x x x

„Az egotisztítás rituálé részeként megaláztatás követett megaláztatást…”

x x x

„… azzal a jóindulatú türelemmel, amelyet az ember az idő előtt szenilissé válóknak tart fenn…”                                                           



Tandúri váltságdíj



„… bizonyos szerepszám alatt az éhenhalás elkerülése érdekében, asztalokat kell takarítanom…”

x x x

„… a színjátszás kilencven százalékban hangokból áll…”

x x x

„… igazi indiai szokás szerint két karjával megölelt, miközben a többi néggyel a zsebemben turkált…”

x x x

„… túljutottunk a vérmérsékletek pusztító összecsapásán…”

x x x

„… nyilvánvalóan szűklátókörű, ha a tehetség megítéléséről van szó…”

x x x

„… én ügynök vagyok és a gyors dumával keresem a kenyerem…”



Sam, túlillatosítottad a nadrágot



„Lehet, hogy én ránézek egy arcra, és olyat látok, amit maga csak egy élő-csaliboltban kap meg.”

x x x

„Még e rövid idő alatt is, amit együtt töltöttünk, láttam, hogy miképp ingadozik a pszichéje a jóindulat és az atyáskodás, illetve az unalom, vagy ha a megfelelő gombot nyomják meg, a gyilkos hajlam között.”

x x x

„…utal a sikerre, de nem harsog vele.”




Ez a penna kiadó




„…áruba bocsátották a függetlenségüket…”

x x x

„- Honnan szerezte meg a számomat? – tudakoltam. – Titkos.
- Az internetről. Ott van a vastagbéltükrözési lelete mellett.”

x x x

„…bérbe veszi az ihletemet egy forgatókönyv erejéig…”

x x x

„…Halálra vagyunk ítélve, de szabadon választhatunk.”



Gimnasztika, mérges szömörce, végső vágás




„… Megsimogatta önt a guta?”

x x x

„… Ön tipikusan szivarozó okostojás …”.

x x x

„Nem rég halt meg a férje súlyos szívrohamban, pedig figyelmeztettem – ne nézz a feleségedre, amikor kilép a zuhany alól…”.

x x x

„… elalélt, mint az alvóbaba, amelyik lehunyja a szemét, amikor hátradönti az ember”.



Drága dadus




„… ügyünk melletti elkötelezettsége sajnos nélkülözte a mélységet…”.

x x x

„Keserű senki, aki a cégnél a maga érdemének tulajdonítja kollégái munkáját. (…) Őrjöngő hangulatember, aki egyszer elkényezteti a gyerekeit, azután borotvaszíjjal veri el őket a legkisebb vétségekért”.

x x x

„… kórházban kötsz ki olyan szívinfarktussal, amihez képest a Krakatau kitörése csak csuklás volt”. 

x x x

„… kimásztam az ötödik koktélomból…”.


Áldassék az Úr neve, eladva!




„…akkora fiaskó, amekkora csak a meteorhoz mérhető…”

x x x

„….a szövegezésnek olyannak kell lennie, hogy ha a mennyei kérés nem talál meghallgatásra, mi ne fázzunk rá.”

x x x

„Hozzáigazítjuk a szöveget a hitvány egyéni igényekhez és személyre szóló könyörgéseket postázzunk…”

x x x

„…elvek és magasztos eszmék hajlamosak lefolyni a fürdővízzel…”



Vigyázat, hulló mogulok




„Ez az araszoló hernyó levette a hályogot a szememről.”

x x x

„…jól képzett vagyok a hála művészetében.”

x x x

„Ne hagyd, hogy az a citrompótló felidegesítsen.”

x x x

„…a telefonkönyvből is sikert tudnál csinálni.”



Daloljatok, Sacher-torták




„… a dumának mai városi ritmusa van.”

x x x

„Tudod, a forma követi a funkciót.”

x x x

Magasan kell tartanom a vércukorszintemet, nehogy belesüppedjek a halhatatlansággal való mindennapi foglalatosságomba.”

x x x

„- Hogyan arat diadalt Mahler a halálfélelme fölött? – kérdezte.
            - Úgy, hogy meghal. Átgondoltam…, ez az egyetlen módja.”



Cudar napokon az ember látja az öröklétet




’A földrengéstől való félelem azonban gyorsan eloszlott, amikor kiderült, hogy egyedül az én vállam mozdult el, amikor kifordult, mert megpróbáltam imponálni annak a mandulaszemű csajnak, aki fekvőtámaszokat csinált a szomszédos matracon.”

x x x

„… lelkem még  mindig cintányérként rezgett…”

x x x

„… imádkoztam, hogy a birtoklási vágy elmúljon, mint egy epilepsziás roham.”


 

Zsenik figyelem: csak készpénzt fogadok el




„Áttekintettem ugyanakkor saját anyagi kötelezettségeimet is, amelyek az utóbbi időben úgy duzzadtak fel, akár a hüvelykujj, amire kalapáccsal sújtottak.”

x x x

„Ölelj meg, alázz meg, de ne tépj ki a noteszedből!”

x x x

„Itt ez a bige, vegye és vigye…”

x x x

„Olyan vagy nőben, mint aszú szőlőben…”

Pattanásig feszülten



„… a fizikának, akár valami kellemetlen rokonnak, mindenre megvan a válasza.”

x x x

„… a parton álló embernek gyorsabban telik az idő, mint a hajón utazónak – különösen, ha az utóbbi a feleségével van.”

x x x

„… a fizika mindent megmagyaráz, kivéve a gyengébb nemet.”



Ím-igyen fala Zarathustra



„Zénon tartotta azt, hogy a súly illúzió, és mindegy, hogy valaki mennyit eszik, mindig fele olyan kövér lesz, mint aki soha nem csinál fekvőtámaszt.”

x x x

„… ha az élet értelmetlen, mihez kezdjünk a betűtésztás levessel?”

x x x

„… mindenki ugyanazt az ételt rendelje, és akkor a világ morálisan működik.”



A Pinchnek-törvény



„… érzéstelenítettem magam négyujjnyi Johnie Walkerrel…”

x x x

„… az ember azt kapja, amit megfizet…”

2011. március 10., csütörtök

Napló

Talán most tényleg itt a tavasz. Egy-két nap múlva, akár plusz tizenöt fok is lehet. Azért, hogy az örömünk ne legyen teljes, éjszakánként még nagy fagyok vannak.

x x x

Kedden este láttam Hobó Jim Morrison estjét a szolnoki Caffe Freiben. Fantasztikus este volt. Hobó szavalt és a Doors zenéjére énekelt. 
      Jim Morrison a Doors énekese volt, a nyáron lesz negyven éve, hogy meghalt. Rock klasszikus az együttes is és az énekese is. A korombelieken kívül ki emlékszik rájuk? Talán még a korombeliek közül sem mindenki.  
     Lassan már Hobó is klasszikus lesz.

x x x

Egy panaszos hölgy. A férjének mindkét lábát amputálták. Megkapta annak rendje és módja  szerint a műlábakat. Szerettek volna kiíratni egy kerekes széket is, azt viszont a kezelőorvos nem írta ki, mert van műlába. 
      Először is egy műlábas sem használja mindig a műlábat, a csonkot ugyanis pihentetni kell, legfőképpen nyári kánikulában. Amikor pedig nincs fönn a műláb, az embernek akkor is vannak szükségletei.
       Egy példa arra, hogy ez mennyire képtelenség. Ha van valakinek szandálja  és azt mondanánk neki, hogy ezért télen nem vehet föl csizmát. 



2011. március 6., vasárnap

Napló

Tegnap Pesten voltam az ELTE Bárczy Gusztáv Gyógypedagógiai Karán egy egyeztető fórumon, amelyet elsősorban a TASZ - a Társaság a Szabadságjogokért - nevű csapat szervezett a fogyatékossággal élő emberek bentlakásos intézményeihez kapcsolódó kitagolási program apropóján. Az előzmény az, hogy a kormány első nekifutásra az erre a célra szánt uniós pénzeket, részben más célra, a nagy létszámú bentlakásos intézmények felújítására, korszerűsítésére kívánta felhasználni, mintegy a meglévő rendszer megerősítésére.
       A fórumon résztvevők nagyon aktívak voltak. Talán azért is, mert elméleti és gyakorlati szakemberek voltak jelen, és nem döntéshozók. A TASZ előzetesen készített egy huszonegy pontos vitaanyagot. A fórumnak ez az anyag volt a témája, a célja pedig az, hogy ez az anyag minél inkább alkalmas legyen a döntéshozók befolyásolására.
       Azért is szeretem az ilyen - szakmai - összejöveteleket, mert sok ismerőssel találkozok, így volt ez most is.
       Csató Zsuzsa, a Dawn Egyesület elnöke mesélte, hogy új munkahelye van, az Államigazgatási Központi Intézet, mivel a régi munkahelye megszűnt. Egyáltalán nem nyugodt, mert Budapesten  - tudomása szerint - a közigazgatásban dolgozók öt százalékos leépítését még nem hajtották végre. Az elmúlt időszakban nagyon kedvezőtlen benyomásai voltak. Először meg kellett élnie, a kollégáival együtt fél, hogy mi lesz.  Aztán látnia kellett, hogy a kollégák fölbátorodtak, mindenféléket kezdtek el beszélni a másikról. Ma pedig ott tart a dolog, hogy a kollégák zokszó nélkül átgázolnak bárkin. Nagyon rossz a közérzete.

Egy pillanat - a Való Világról





Már a cím is félrevezető, „Való Világ”. Ennek a műsornak a valóhoz, a valósághoz semmi köze. Ehhez van a legkevesebb.
            Ez egy mű műsor, művi környezetben művi élethelyzetekkel, érzelmekkel. Ez még shownak sem az igazi. Annak is olyan művi.
            A műsor készítői ahhoz, hogy az érdeklődést fenntartsák, ma már vendégeket is küldenek a villába. Ezért is százezres, milliós nagyságrendű a nézettség. Több mint száz napja tart ez az őrület.
            Próbára tettem magam. Magamra erőszakoltam, hogy néhány nap nyomon kövessem az eseményeket. Ha valaki megkérdezné, mi történt ezeken a napokon, tanácstalan volnék és nem tudnék mondani semmit, semmi érdemlegeset. Remélem, hogy csak én értetlenkedek és mindenki más számára ez a műsor mond is valamit, jelent is valamit.
            Nem tudom, mennyibe kerülhet ez a világ. Biztosan nem kevésbe. Olcsó populizmus volna, ha most azt mondanám, ha bármi másra költenék ezt a pénzt, jobb helyen lenne.
            A századik napnak volt egy valóságos pillanata, mikor Szandika, a villa egyik lakója, azt mondta, a kis kutya aranyos, aki őt otthon várja. Ezt látatlanul is elhiszem.


                                                                                                                        

2011. március 4., péntek

Napló

Már napokkal korábban vártuk a bejelentést. Előzetesen nagy volt a várakozás, amit a média is erősített nap mint nap. 
       Aztán eljött a nagy nap, 2011. március 01-e. A kormány ismertette a Széll Kálmán-tervet. A bejelentés összefoglalóan tartalmazta mindazokat a területeket - a nyugdíjügyet, a rokkantsággal , a gyógyszerár-támogatással, a tömegközlekedéssel kapcsolatos kérdéseket -, amelyekről külön-külön már volt szó korábban. A meglepetés tulajdonképpen elmaradt. Arról azonban nem esett szó, hogy a kormány konkrétan milyen intézkedéseket tesz az egyes területeken.  A konkrét elképzelésekre, intézkedésekre még várnunk kell.
       Olyan ez, mint egy szappanopera, egy kicsit helyben toporgunk, egy kicsit előbbre jutunk, és feszülten várjuk a folytatást. Csak az a baj, hogy nem egy mesét látunk, az életünkről, a jövőnkről van szó.

x x x

Észak-Afrika országai változások előtt állnak, az emberek változást akarnak, lázonganak.  Most legújabban Líbiában feszült a helyzet. A nagyobb városokban fegyveres harcok vannak. Kadhafi úgy tesz, mintha minden a legnagyobb rendben volna, csak drogos fiatalok csinálják a balhét.
       Magyarok egy csoportja tegnap repülőgéppel jött haza Líbiából. Egyik ismerősöm mesélte, hogy újságírók, tévések rohanták meg a hazaérkezőket.  A tévériporter egy férfit kérdezett, mit tapasztalt odakint, vannak-e fegyveres harcok. A férfi azt válaszolta, hogy ő közvetlenül nem látott, nem tapasztalt semmit, kint is csak a tévében látta, hogy itt-ott vannak fegyveres összetűzések. Akkor miért jött haza?, kérdezte a riporter. Hogy édesanyám megnyugodjon, volt a válasz.